Menopauza představuje v životě mnoha žen velkou zkoušku. Jelikož se významně mění činnost hormonů, nereaguje na ni jen tělo, ale i psychika. Jak poznám menopauzu? A jak si ulevit od jejích negativních projevů?
Obsah článku
Rady, jak zvládnout klimakterium, se v poslední době vyvažují zlatem. I když ženské tělo začíná postupně fungovat trochu jinak než doposud, dámy musí stále podávat stabilní pracovní výkon a starat se o potřeby rodiny. Jak to ale zvládat, když máte pocit, že je toho na vás moc?
Jelikož projevy menopauzy nejsou považovány za nemoc, nejčastěji se doporučuje je udržovat pod kontrolou přírodními způsoby, které mohou zahrnovat pití čajů, užívání bylinných doplňků stravy a zdravější životní styl.
Jelikož jde o obsáhlé téma, níže se zaměříme na to, jak blížící se přechod poznáte a co vše můžete během tohoto náročného životního období vyzkoušet.
Co je to menopauza (klimakterium)?
Menopauza je vázána na některé fyzické projevy těla. Technicky vzato jde o chvíli, kdy jste v posledních 12 měsících spontánně nemenstruovala. Zároveň se u vás mohou před menopauzou, v jejím průběhu i po ní projevovat nepříjemné fyzické a psychické příznaky, které mohou mít negativní vliv na kvalitu vašeho života. Jakmile jste vstoupila do období menopauzy, mělo by být již nemožné znovu otěhotnět.
Jak dlouho trvá – v jakém věku začíná a končí?
Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože organismus každé ženy se v mnohém liší. Stejně, jako každá z nás dostane první menstruaci v jiném věku, případně stejně, jako se liší délka našich cyklů, délky a síly krvácení a nástup ovulace, může se lišit i doba a délka perimenopauzy, která menopauze předchází.
Obvykle se ale uvádí, že proces, který vede ke klimakteriu, se může objevit v rozmezí 45-55 let. U některých žen ale může přijít i dříve (takže pak hovoříme o předčasném přechodu) nebo později.
Délka procesu se také různí, příznaky mohou trvat několik měsíců, ale i v řádu 4-8 let.
Typické příznaky klimakteria
Nyní se podíváme na psychické a fyzické příznaky menopauzy, se kterými se můžete v tomto období potýkat. Zároveň je vhodné dodat, že existuje zvýšená pravděpodobnost horšího průběhu, pokud toto období trvá kratší dobu. Případně i ve chvíli, kdy ho mohou komplikovat další přidružené zdravotní problémy.
Během přechodu se můžeme setkat například s:
- Vaginální suchostí
- Návaly horka
- Návaly pocení
- Bolestí hlavy
- Přírůstkem na váze
- Nezájmem o sex
- Infekcemi močových cest
- Nespavostí
- Podrážděností
- Úzkostí a depresemi
- Osteoporózou
- Horší kvalitou kůže a vlasů
A s mnoha dalšími jevy, které mohou zahrnovat i zhoršenou koncentraci, častější zapomínání a podobně.
Co pomáhá při menopauze?
Ve všech případech by měly ženy spolupracovat se svým ženským lékařem, který by měl vědět o všech potížích a změnách. I když vás nechceme strašit, to, že nějakou dobu nemenstruujete nemusí být projevem přechodu, ale kvůli těhotenství. (Pravděpodobnost početí se s věkem sice snižuje, ale nelze ho zcela vyloučit.) Také může jít o potíže vyvolané onemocněním štítné žlázy, která dovede příznaky menopauzy poměrně dobře napodobovat.
I když se u vás ale příchod menopauzy potvrdí, lékař vám s největší pravděpodobností nenabídne konkrétní typ léčby. Naopak vám spíš poradí, ať zapracujete na úpravě svého současného životního stylu.
Léky na menopauzu
Některým ženám mohou lékaři doporučit hormonální léčbu. Jde ale spíše o okrajovou záležitost, která není dostupná pro každého. Kromě jiného, hormonální léčba s sebou přináší i nežádoucí účinky, takže pro vás bude lepší, když se informujete o dalších způsobech řešení.
Čaje na menopauzu
Některé ženy se spoléhají na pití čajů, jež jsou vhodné pro ženy v období menopauzy. I když je vyrábí i některé známé značky, nemusíte je koupit ve všech obchodech. Proto se ženy se svými nákupy nejčastěji uchylují na internet, kde je jejich dostupnost relativně dobrá.
Potíž může být v tom, že některé čaje obsahují pouze bylinky na uklidnění. Jmenovat můžeme například meduňku, měsíček a levanduli. Bylinky, které se obecně doporučují na menopauzu, a o kterých si budeme povídat o pár řádků níže, se v nich objevovat nemusí, nebo pouze v malém množství.
Velký pozor byste si také měly dát na čaje, které obsahují třezalku tečkovanou. Speciálně v situaci, kdy užíváte hormonální antikoncepci nebo jiné léky. Třezalka může snižovat jejich účinek, takže pití takového čaje (byť s dobrým úmyslem) může napáchat nečekané škody.
Bylinky na menopauzu
Nejmoudřejším způsobem řešení je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro menopauzální ženy, které obsahují komplex bylinek a dalších látek, jež přispívají ke zmírňování hormonální nerovnováhy, k doplnění energie a k podpoře psychické pohody. Některé bylinky mohou mít dokonce pozitivní vliv i na podporu sexuality, takže se nemusíte bát, že dojde k postupnému ochlazení vašeho milostného života.
Tyto doplňky stravy by se měly užívat každý den a ideálně delší dobu, protože nástup účinků bývá v jejich případě spíše pozvolný. To ale ničemu nevadí, protože díky praktickému balení si je můžete brát do práce i na cesty. Hodně jednoduchý je i způsob jejich užívání.
Jak ale mezi tím množstvím doplňků stravy pro zralé ženy poznat takový, který má smysl užívat? Kdybychom vám mohli trochu poradit, vybírejte si takové, které obsahují komplex širšího spektra látek, jež se doplňují navzájem.
Patří mezi ně například:
- Červený jetel
- Ploštičník hroznatý
- Smldinec chlupatý
- Len setý
- Drmek obecný
- Ženšen
Právě tyto bylinky mohou podpořit vaši úroveň energie, paměť a schopnost se normálně koncentrovat při plnění každodenních úkolů. Také ale mohou omezit návaly horka a pocení a mohou přispět k větší spokojenosti se životem.
Jak nyní postupovat?
Nic neexistuje ve vakuu, což znamená, že ve složení bylinných doplňků stravy byste měly kromě výše uvedených látek hledat i další prospěšné látky. Co dalšího by ale měly přípravky na menopauzu obsahovat?
Rozhodně nic nepokazíte, když spolu s bylinkami do svého organismu dostanete ještě:
- Vitamín E
- Vitamíny skupiny B (vitamín B5, vitamín B12…)
- Zinek
- Vitamín D
A další látky, které podporují normální stav pokožky, imunitního systému a kostí a psychickou pohodu.
Dlouhodobé užívání těchto doplňků stravy také nezapomeňte podpořit zdravějším životním stylem, který může mít na příznaky menopauzy také určitý vliv. V první řadě vám určitě prospěje, když přestanete kouřit a pít zvýšené množství alkoholu. Zelenou by měla mít i redukce stresu. Pokud nevíte, jak na něj, vyzkoušejte psaní deníku, techniku, které se říká mindfulness, meditaci a dechové cvičení, které vám pomůže i v hodně vypjatých momentech.
Dále vám může pomoci pravidelný pohyb, kterému se budete věnovat alespoň 30 minut denně. Pokud vám schází čas a inspirace, začněte chodit pěšky do práce nebo na nákup. Případně se běžte projít do přírody, protože pobyt venku vám pomůže pročistit hlavu a pomůže vám zbavit se nahromaděného stresu. Jakmile se rozhýbete, můžete přidat plavání nebo třeba tanec. Hlavní je, aby vás to bavilo a dokázala jste u vybrané aktivity vydržet.
Dále se zaměřte na:
- Dostatečný příjem vody
- Zdravější jídelníček (s obsahem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a fytoestrogenů)
- Udržování zdravé tělesné hmotnosti
I když jde o náročný a zdlouhavý proces, uvidíte, že jakmile dlouhodobé užívání doplňků stravy s bylinkami a vitamíny na menopauzu podpoříte těmito dalšími tipy, brzy se začnete znovu cítit lépe.
Poslední aktualizace: 29. 6. 2023