Hormonální nerovnováhou může trpět každý, celkem často ale postihuje ženy, které v průběhu života prochází neustálými změnami v hormonální činnosti a specifickými stádii, která souvisejí s plodností. Jak hormonální nerovnováhu poznáte? A existují způsoby, jak ji ovlivnit?
Obsah článku
Hormony má ve svém těle každý. A jejich činnost dokonce nemusí vůbec souviset se sexualitou a plodností. Hormony ovlivňují například to, jestli se nám chce spát, chuť k jídlu, reakci na stres či náladu.
Co se týče ženského těla, v něm se hormony chovají tak, jak je to potřeba pro zachování plodnosti. V době, kdy menstruujete, se během ovulace z vaječníku uvolní nejkvalitnější vajíčko, které je vhodné pro oplodnění. Když k němu nedojde, hormony dají tělu signál, že se ho má spolu s nevyužitou děložní výstelkou zbavit a spouští se krvácení, po kterém je tělo opět připraveno na oplodnění.
V případě, že k úspěšnému otěhotnění nakonec dojde, hormony dají tělu signál, že nemá spouštět menstruaci. Naopak se začnou odehrávat změny, které vedou ke vzniku placenty, k výživě plodu a k přípravě na porod a laktaci. Jakmile přijde přechod, opět v něm hrají hlavní roli hormony. Dochází k poklesu estrogenu, který s sebou přináší nespočet ne vždy příjemných projevů.
Jak se z hormonální nerovnováhy nezbláznit? A jak vůbec poznat, že by se mohla týkat i vás osobně?
Co je to hormonální nerovnováha?
Hormonální rovnováha může mít několik podob. V jednom případě to může znamenat, že máte některých hormonů v těle příliš mnoho. Také jich ale naopak můžete mít moc málo. Ani jeden z těchto extrémů není žádoucí, protože tyto stavy s sebou mohou přinášet přidružené potíže. Především proto, že hormony v těle ovlivňují nespočet důležitých procesů.
Její projevy a příznaky
U projevů hormonální nerovnováhy hodně záleží na tom, která část systému nefunguje tak, jak by správně měla. (Například štítná žláza.) Příznaky se také mohou lišit v závislosti na tom, jakého jste pohlaví.
U žen se může objevit například:
- Častější změna nálady
- Průjem nebo zácpa
- Nepravidelný menstruační cyklus
- Neplodnost
- Nespavost
- Snížená chuť na sex
- Řídnutí kostí
- Nevysvětlitelný přírůstek nebo úbytek hmotnosti
Dále se můžeme setkat například i s vyrážkou na kůži nebo s nadměrným růstem vlasů a tělesného ochlupení. Pozor si také dávejte na nadměrné vypadávání vlasů, na hormonální akné (které se může objevit například kolem období menopauzy, kdy dochází k masivní změně v hormonální činnosti) a podobně.
Co ji způsobuje – příčiny
Na hormonální nerovnováhu může mít vliv fungování endokrinního systému. Pokud některá jeho součást nefunguje správně, existuje zvýšené riziko, že se tato nerovnováha projeví i u vás. (Hodně žen například neví, že mají problémy se štítnou žlázou. Proto je vhodné ji nechat průběžně kontrolovat.)
Na hormonální nerovnováhu pak může mít vliv i široké spektrum chorob a zdravotních problémů, z nichž některé jsou vážné.
Zmínit lze například:
- Diabetes
- Sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy
- Rakovinu (speciálně, pokud postihuje endokrinní systém)
- Chemoterapii a ozařování při léčbě rakoviny
- Nedostatek jódu
- Anorexii
Mezi další možné příčiny může dále patřit třeba zvýšená hladina stresu, nedostatečná výživa, nadváha, znečištění životního prostředí, práce s chemikáliemi atd.
Specificky u žen je také rizikovým faktorem puberta, menstruace, těhotenství, porod, kojení, PCOS, rakovina vaječníků a podobně.
Estrogen a menopauza
Přeskakovat nebudeme ani menopauzu, v jejímž průběhu dochází k poklesu ženských pohlavních hormonů, které souvisejí s plodností. Vzhledem k tomu, že v post-menopauze již nelze otěhotnět, v těle se odehrávají hormonální změny, které vedou k tomu, že se již nebude každý měsíc opakovat cyklus. Hormony, které byly ve zvýšené míře aktivní v reprodukčně aktivním věku, však ovlivňují i další segmenty ženské pohody a zdraví, takže jejich výpadek může mít na zralé ženy mnoho nečekaných dopadů.
Jak srovnat hormony do rovnováhy?
Bylinky na hormonální rovnováhu
Vzhledem k tomu, že hormonální nerovnováhou netrpí jen moderní ženy, můžete se uchýlit k dlouhodobému užívání bylinek, které jsou ověřeny generacemi dam před námi. Mnohé z nich neváhaly při potížích s návaly horka, pocení a neklidem sáhnout například po ploštičníku hroznatém, smldinci chlupatém, lnu setém, drmku obecném a ženšenu pravém.
Některé bylinky navíc obsahují fytoestrogeny, které se podobají ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu, kterého mohou mít zralé ženy před menopauzou málo. Ženšen také může podpořit bystrou mysl a paměť, což v tomto náročném období také dovedete ocenit.
Pohybová aktivita
Pravidelná pohybová aktivita má pozitivní vliv například na produkci hormonů štěstí, takže budete méně mrzuté. Cvičení také podporuje rychlost metabolismu a dodává nám energii. V neposlední řadě, když budete cvičit, můžete posílit svůj imunitní systém a můžete zlepšit citlivost organismu na inzulin. Důvodů, proč se tedy párkrát týdně trochu pohnout, rozhodně existuje dost.
Zdravá hmotnost
Pro ženské zdraví není vhodná příliš nízká váha, ale ani obezita a nadváha. Z toho důvodu je důležité, abyste se snažily udržovat ve zlatém středu. Nadváha může například zvýšit riziko vzniku inzulinové rezistence. Také ale můžete mít potíže s plodností. Udržování přiměřené hmotnosti je klíčové i pro ženy, které trpí PCOS a u kterých existuje vyšší riziko cukrovky a dalších přidružených potíží.
Zdravý střevní mikrobiom
Možná vás o tom vůbec nenapadlo přemýšlet, ale na vaši celkovou pohodu a zdraví má nemalý vliv i složení vaší střevní mikroflóry, kterou má každý člověk specificky nastavenou. Cílem je, aby ve střevech žily přátelské mikroorganismy, které mají dostačující přísun prebiotik. Probiotika mohou mít vliv na trávení, imunitu a na psychickou pohodu, takže taktéž mohou řešit některé oblasti hormonální nerovnováhy, kterým z nějakého důvodu čelíte.
Redukce stresu
Když jsme ve stresu, vyplavují se stresové hormony, které ovlivňují naši duševní pohodu a z dlouhodobého pohledu i fyzické zdraví. Právě proto se snažte snížit jeho množství a víc se věnujte tomu, co máte rády. V případě, že vás stresuje nadměrné množství práce, zkuste alespoň část delegovat na někoho dalšího. Dnes již skutečně nemusíte chodit nakupovat, stačí si nákup nechat přivézt až domů. Také vám může přijít někdo jednou týdně uklidit. Vy tedy budete mít více času na sebe a na relaxaci.
Na závěr
V případě, že řešíte hormonální nerovnováhu, která je spojená s přechodem, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro zralé ženy, které obsahují komplex bylinek, vitamínů a dalších důležitých živin, které vás mohou podpořit v tom, abyste toto náročné období zvládla ve větší pohodě a s grácií. Kromě výše uvedených bylin v jejich složení hledejte vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín D, který je důležitý pro kosti, a zinek.
Když jejich užívání podpoříte i výše uvedenými tipy a dalšími kroky, které souvisí se zdravým životním stylem, brzy byste se měly začít cítit lépe.
Publikováno: 9. 10. 2023