S přicházejícím přechodem si musí ženy zvykat na spoustu novot, které souvisejí s poměrně rychlým poklesem pohlavních hormonů. Tělo na to může reagovat různými způsoby, málokdy se dá ale říct, že jsou pro aktérky příjemné. Mezi metody, které mohou přispět k tomu, že budete toto období snášet s větší grácií, patří doplňování fytoestrogenů. Kde se ale fytoestrogeny nachází? A jaká jsou jejich specifika?
Obsah článku
I když všechny ženy na podprahové úrovni vědí, že je jejich plodnost časově omezená a jednoho dne se s ní budou muset rozloučit, jen relativně malé množství žen dovede správně interpretovat první projevy blížící se menopauzy. Některé také občas ve veřejných diskuzích hovoří o tom, že o některých jejích projevech vůbec nevěděly, takže by ocenily lepší informovanost o tomto tématu, které se týká celé poloviny populace.
Časy se postupně mění, což znamená, že ženy se začínají o téma menopauzy zajímat víc, než jak tomu bylo v dřívějších dobách. I přesto ale mohou chybět informace o tom, jak návaly pocení, horka, nespavost či nechuť na sex trochu lépe zvládat. A právě v takové chvíli přichází ke slovu fytoestrogeny v potravinách a bylinkách.
Co byste o nich ale měly všechno znát?
Co jsou to fytoestrogeny?
Fytoestrogeny jsou látky přírodního původu, které se v určitém smyslu podobají ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Proto, pokud začnete cítit, že vaše každodenní strasti mohou souviset s jeho poklesem, příjem fytoestrogenů by pro vás mohl mít význam. V jiných životních obdobích se jejich zvýšený příjem moc nedoporučuje (například u dětí a u žen v reprodukčním věku), protože v takovém případě se mohou chovat spíš jako hormonální disruptory. To může ve zkratce znamenat, že může například dojít k nežádoucím změnám menstruačního cyklu a podobně.
Vzhledem k tomu, že se fytoestrogeny nachází v široké paletě bylinek, nejedná se o syntetické hormony, které by někdo vyrobil v laboratoři. Málokdo také ví, že se fytoestrogeny řadí do několika kategorií. Mezi ty nejznámější patří kumestany, lignany či isoflavony.
Ke zdrojům fytoestrogenu se obvykle řadí:
- Sója
- Červený jetel
- Zelenina
- Slunečnicová semena
A mnoho dalších.
Účinky fytoestrogenů
Fytoestrogeny a jejich účinky na lidské zdraví se neustále zkoumají, protože odborníci chtějí odemknout jejich plný potenciál, který by mohl být využit v mnoha různých oblastech lidského bytí.
Mezi potenciální benefity může patřit například zvýšení menstruačního komfortu či podpora normálního stavu pokožky u žen, které mají čas od času potíže s akné. U zralých žen také může být důležitá podpora normálního stavu kostní hmoty, jejíž kvalita má tendenci se zhoršovat po přechodu, či podpora normálního stavu kardiovaskulárního systému.
Proč jsou důležité při menopauze?
Ženy poměrně často sahají po fytoestrogenech v menopauze proto, že si chtějí nějakým způsobem ulevit od jejích projevů, které mohou narušovat klidný noční spánek, duševní pohodu či spokojenost se životem obecně. Jejich doplnění může zvýšit komfort menopauzálních žen, které trápí návaly horka a pocení, nedostatek energie či právě již zmíněné řídnutí kostí, které může vyústit v komplikované zlomeniny i při malých traumatech.
3 nejlepší fytoestrogeny
Červený jetel
Jednou z oblíbených bylinek, které ženy v perimenopauze a menopauze používají, je červený jetel. Technicky vzato se ale nejedná o správný název, oficiálně se mu říká jetel luční. Proto se těmito variacemi jeho názvu nenechte snadno zmást. Některé zdroje dokonce uvádí, že červený jetel se považuje za jeden z největších zásobníků isoflavonů. Právě z toho důvodu ho ženy ve velké míře najdou ve složení přírodních doplňků stravy na menopauzu a na podporu normální hormonální rovnováhy.
Ženy červený jetel zkouší především na návaly horka a pocení, které se mohou objevit jak v průběhu noci, tak i během dne. Také se má za to, že jeho užívání může podpořit normální náladu, která může vlivem změn hormonální činnosti u žen značně kolísat.
Ploštičník hroznatý
Dalším zajímavým pomocníkem může být ploštičník hroznatý, který používali na ženské potíže již původní obyvatelé Ameriky. (Ti této bylince říkali černý hadí kořen.) Také ale našel uplatnění v lidovém léčitelství dalších národů.
V současné době víme, že i ploštičník hroznatý patří ke zdrojům fytoestrogenů, proto po něm mohou opět sáhnout zralé ženy, které chtějí přispět k podpoře normální hormonální rovnováhy.
O tom, že je ploštičník hroznatý jednou z mála zajímavých ženských bylinek napovídá to, že se nejčastěji doporučoval na:
- Nepravidelnou menstruaci
- Menstruační křeče
- Návaly horka a pocení
Lidoví léčitelé však dobře věděli, že by se to s příjmem této bylinky nemělo v praxi přehánět, protože i to dobré nám může v nesprávném množství škodit. Pokud žena užila ploštičníku hroznatého příliš, mohlo to vyústit ve zvracení či v bolest hlavy a pocení. Pokud však budete ploštičník užívat ve formě již hotového doplňku stravy, který má přesně stanovené dávkování, tento problém by se vám měl vyhnout.
Len setý
Když se řekne len, mnoho žen si vybaví příjemnou látku, která je ideální pro letní oděvy. Některé si také vzpomenou na příběhy o krtečkovy a na to, jak s ním len konverzuje při snaze o výrobu kalhot.
Věděly jste však, že len setý může být dobrým pomocníkem i v období přicházející menopauzy? I když jde především o olejninu a o textilní plodinu, obsahuje i látky, kterým se říká lignany. A jak víme z předchozích odstavců, ty patří do kategorie fytoestrogenů. Z toho důvodu mohou ženy i len setý zařadit do své každodenní životosprávy.
Mezi jeho další klady patří například to, že konzumace lnu se obvykle spojuje s podporou normálního trávení a vyprazdňování. Také jde o zdroj nenasycených mastných kyselin Omega-3, kterých mohou mít našinci málo. Přitom, tyto kyseliny jsou důležité na podporu normálního stavu zraku, kardiovaskulárního systému a mozku.
Také se má za to, že Omega-3 mohou přispívat k normální náladě a k podpoře pěstěného zevnějšku. Vzhledem k tomu, že depresivní nálady a úzkosti mohou menopauzální ženy trápit s větší intenzitou, a vzhledem k tomu, že pokles pohlavních hormonů u žen má negativní vliv na kvalitu vlasů a pokožky, pak má jejich doplňování určitě svůj smysl.
Jak je doplnit?
Jak už to bylo uvedeno v předešlých několika odstavcích, u fytoestrogenů je velmi důležité jejich správné dávkování, protože v případě některých jejich zdrojů by mohl mít jejich neuvážený příjem nepříjemné následky. A jistě budete souhlasit, když řekneme, že takovému jevu se chce většina lidí vyhnout.
Také je vhodné zdroje fytoestrogenů kombinovat s dalšími vitamíny a bylinkami, které podporují hormonální rovnováhu, sexualitu či normální stav kostní hmoty.
Z toho důvodu hledejte doplněk stravy pro zralé ženy, který kromě ploštičníku, lnu a červeného jetele obsahuje ve složení i:
- Drmek obecný
- Ženšen pravý
- Smldinec chlupatý
- Zinek
- Vitamín E
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín D
A mnoho dalších, které mohou v kombinaci se zdravější životosprávou přispět k vaší celkové pohodě a vitalitě. Menopauza a její příchod tedy nemusí znamenat konec.
Zdroje informací
https://www.nzip.cz/clanek/573-fytoestrogeny – Fytoestrogeny (česky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320630 – Vše o fytoestrogenech (anglicky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fytoestrogen#%C3%9A%C4%8Dinky_fytoestrogen%C5%AF_na_%C4%8Dlov%C4%9Bka – Fytoestrogen (česky)