Trápí vás návaly horka, pocení, únava, častější bolest hlavy, podrážděnost nebo některý z mnoha dalších příznaků přechodu? V tom případě naprosto rozumíme tomu, že se vůbec necítíte ve své kůži. Proto se podíváme, jestli se vyplatí v takové situaci vyzkoušet bylinku, které se říká červený jetel.
Obsah článku
Menopauza nevyhnutelně čeká každou ženu. Její nástup bývá pozvolný a předchází jí perimenopauza. Přichází cca kolem 40 let, kdy postupně začíná ubývat estrogen, který je spolu s progesteronem důležitý pro normální plodnost.
Lidský organismus je na rovnováhu hormonů velmi citlivý, takže ho dovede rozhodit i opravdu malý výkyv. Natož, když dochází k postupné ztrátě plodnosti, kterou doprovází učiněné vlnobití. Proto není na škodu znát bylinky, které mohou v tomto náročném období přispět ke zmírnění pociťovaných potíží.
Co je to červený jetel a jeho účinky
Červený jetel, nebo také jetel luční, je volně rostoucí bylinka, která patří do čeledi bobovitých. Určitě ho znáte, protože roste na loukách, podél cest a v městských parcích. Má kulovitý květ nafialovělé barvy. V některých případech jsou jeho květy i bílé. Doba kvetení je pak od května do října. Zajímavostí je, že červený jetel se v minulosti (při hladomorech) používal do kaší a chleba.
Vzhledem k tomu, že jetel luční obsahuje nektar, je důležitý při chovu včel. Druhový med z této rostliny je spíše vzácností, ale není neobvyklé se s ním setkat například v sušších letech. Mnohem častěji se med z jetele lučního používá do letních medových směsí. Také jde o důležitou pícninu pro krmení dobytka. V neposlední řadě lidé hledají čtyřlístky jako symbol štěstí a ochrany.
Co se týče lékařského využití, v lidovém léčitelství se červený jetel používal na:
- Ekzém
- Akné
- Drobná poranění kůže
- Průjem
- Zvracení
- Otravy jídlem
A na mnoho dalších potíží.
Obsah fytoestrogenů
Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které se podobají ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Z toho důvodu je ženy často vyhledávají v období menopauzy, kdy dochází k jejich přirozenému poklesu, který však způsobuje široké spektrum potíží.
Mezi známá druhy fytoestrogenů (isoflavonů) patří kromě jetele lučního také sója. Právě proto se tyto látky často přidávají do volně prodejných doplňků stravy pro menopauzální ženy.
Jetel luční a menopauza
Zajímavostí je, že ne všechny isoflavony jsou podle dostupných informací stejně účinné. Uvádí se, že jetel luční je ve srovnání s některými jinými mnohem účinnější při zmírňování negativních příznaků přechodu. Pokud tedy potřebujete najít vhodného spojence, který vám pomůže lépe zvládat návaly horka a pocení či podrážděnost, pak se ho určitě vyplatí v brzké době vyzkoušet.
Jak užívat červený jetel?
I když může být lákavé vyběhnout na louku a natrhat si červený jetel po hrstech, tento postup není úplně ideální. Kromě toho, že takový jetel bude znečištěný stavem životního prostředí, nikdy nevíte, jestli si na něj zrovna neulevilo nějaké zvíře. (A zdaleka nemusí jít jen o psa nebo o toulavou kočku.) I z hlediska zpracování a dávkování červeného jetele to pro vás bude obtížné, takže bude vhodnější, když si zvolíte některou z pohodlnějších variant.
Tou nejlepší je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na menopauzu, které kromě červeného jetele obsahují i další bylinky a látky, které mohou pomoci s nespavostí, neklidem, chutí na sex a s dalšími problémy, kterým musíte v tomto životním období nedobrovolně čelit.
Červený jetel by se měl ve složení kombinovat ještě s/se:
- Vitamíny skupiny B
- Vitamínem E
- Lnem setým
- Drmkem obecným
- Smldincem chlupatým
- Ploštičníkem hroznatým
- Zinkem
- Ženšenem
Užívání takového doplňku stravy také doplňte zdravějším životním stylem, protože může zrychlit interval, kdy pocítíte úlevu.
Publikováno: 31. 7. 2023