Lněné semínko je trochu přehlíženou potravinou, která nám toho přitom má hodně co nabídnout. A speciálně pak ženám v období těhotenství a menopauzy. Proč bychom měli lněné semínko jíst? A jak k jeho konzumaci přistoupit?
Obsah článku
Ve srovnání s goji, acai a dalšími exotickými superpotravinami, je lněné semínko velice nenápadné. Je tu s námi už poměrně dlouhou dobu, takže máme mnohdy pocit, že o něm víme už vše, co nám může nabídnout. Opak je ale pravdou.
Lněné semínko je ideální ingrediencí, kterou využijete jak při pečení, tak například při výrobě smoothie nebo ranní kaše. Benefity navíc nenabízí jen jedné úzce zaměřené skupině lidí, takže si jej může dopřát téměř každý.
Tak se pohodlně usaďte a pojďte zjistit, proč byste ho měli častěji vyhledávat i vy.
Co je to lněné semínko (Len setý)?
Len setý je jednoletá bylina, kterou zná většina lidí z animovaného příběhu o krtečkovi, který si chtěl nechat ušít kalhoty. Pokud se pohybujete v textilním odvětví, pak budete mít len spojen především s lněným plátnem. Len se v populaci používal už v době starověkého Egypta a během neolitické revoluce byl jednou z prvních cíleně pěstovaných rostlin. Naši dávní předkové pak zjistili, že len se dá používat i v oblasti lidového léčitelství.
Co se týče lněného semínka, dostupné jsou jeho dvě varianty, hnědé a zlaté. Lněná semínka jsou doslova napěchovaná živinami, proto si tuto ingredienci často dopřávají sportovci. Jde například o dobrý zdroj nenasycených mastných kyselin Omega-3, pokud tedy z nějakého důvodu neholdujete rybám, lněné semínko by pro vás při jejich doplňování mohlo představovat zajímavou alternativu. Také v něm najdeme vitamín B1 a B6.
Nejlepší účinky lněného semínka
Vzhledem k výše uvedeným informacím, které se týkají obsahu pro tělo důležitých látek, může lněné semínko nabídnout každodenní podporu našeho celkového zdraví.
Dále nám může nabídnout:.
- Podporu vyprazdňování
- Podporu normální hladiny cholesterolu v krvi
- Rychlejší pocit plnosti
Obsah fytoestrogenů
Mezi další zajímavé výhody, které budou chtít určitě znát především ženy, patří obsah fytoestrogenů, které mohou podpořit hormonální rovnováhu v průběhu perimenopauzy, menopauzy a post-menopauzy. Slupka lněného semínka obsahuje lignany, proto je jeho konzumace v tomto náročném období pro ženy skutečně zajímavá.
Samotné lněné semínko ale nemusí na zvládání menopauzy stačit, proto se často v doplňcích stravy kombinuje ještě s dalšími bylinkami a látkami pro podporu životního komfortu zralých žen.
Menopauza a těhotenství
Začneme lněným semínkem a těhotenstvím, protože ani v této oblasti o něm mnoho žen hodně neví.
V první řadě, v průběhu těhotenství má mnoho žen potíže s vyprazdňováním. Mohou za to hormony, ale i rostoucí plod, který tlakem působí na okolní orgány. Pravidelnější konzumace lněného semínka může zajistit, že žena do jídelníčku dostane větší množství vlákniny, jež je důležitá jak pro normální vyprázdnění, tak pro prevenci zácpy.
Některé babské rady také zmiňují, že ženy mohou cca 3 týdny před porodem pít odvar z lněného semínka. Údajně má používání lněného semínka v tomto období připravit porodní cesty na porod, protože má přispět k jejich provlhčení. Zároveň by ale semínko nemělo spouštět kontrakce.
Co se týče menopauzy, v tomto ohledu má lněné semínko hned několik důležitých úloh. I zralé dámy mohou mít potíže s vyprazdňováním. Změna hormonální činnosti má navíc vliv i na hladinu cholesterolu, což může v budoucnu zvyšovat riziko vzniku problémů, které se týkají kardiovaskulárního systému. Jak už navíc bylo řečeno, lněné semínko může v kombinaci s dalšími bylinkami na menopauzu podpořit hormonální rovnováhu. Pokud tedy řešíte návaly horka a pocení, které vás trápí během dne i noci, může jít o skutečně zajímavého spojence.
Jak správně užívat lněné semínko?
Aby mohlo lněné semínko správně pracovat, je důležité s ním umět dobře zacházet. Například se doporučuje ho před užíváním rozemlít, protože v opačném případě by mohlo vyjít bez užitku zase z těla ven. S jeho využitím po namletí by se navíc nemělo dlouho čekat, protože by mohlo žluknout a nebylo by dobré.
Dá se použít třeba do ranní kaše nebo do smoothie. Někteří lidé ho také přidávají po lžičce do jogurtu. Kdo chce, ten ho může přidat i do salátu. Zároveň to ale se lněným semínkem ve stravě nepřehánějte, protože byste si mohli způsobit zažívací potíže.
V neposlední řadě můžete vyzkoušet volně prodejné přírodní doplňky stravy na podporu hormonální rovnováhy v období menopauzy, které kombinují lněné semínko s dalšími zdroji fytoestrogenů a podpůrnými látkami.
V nich se pak snažte na etiketě najít hlavně:
- Jetel luční
- Drmek obecný
- Ploštičník hroznatý
- Smldinec chlupatý
- Ženšen pravý
- Lněné semínko
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín E
- Zinek
- Vitamín D
Také nezapomínejte na to, že tělo má v období perimenopauzy, menopauzy a post-menopauzy úplně jiné nároky, proto se snažte více odpočívat, redukujte stresovou zátěž a celkově upravte svůj životní styl.
Poslední aktualizace: 24. 3. 2024