Ženský přechod je velkým milníkem, se kterým je nutné dopředu počítat. I když je věk vstupu do období menopauzy u každé ženy trochu jiný, řada zralých dam se obvykle shodne na tom, že je vhodné se dopředu informovat o jejích příznacích a o úlevových prostředcích, které je pomáhají zmírňovat. A právě o tom bude náš dnešní článek.
Obsah článku
Přechod u žen je ve své podstatě koncem ženského reprodukčně aktivního období. Jakmile do něj vstoupíte, je prakticky nulová šance, že přirozeně otěhotníte. Pro některé ženy je to velká rána, další tuto skutečnost vítají, protože už se nemusí při každém styku obávat pozitivního výsledku na těhotenském testu.
Každá dáma vnímá ženský přechod a jeho příznaky trochu odlišně, takže nelze dopředu říct, jak bude probíhat ve vašem případě. Nelze ani odhadnout, jak dlouho trvá, protože jeho příznaky mohou trvat jen několik měsíců, 4, 8 nebo klidně i 12 let. To by snad ani tolik nevadilo, hlavní potíž spočívá v tom, že pokles ženských hormonů mohou doprovázet nepříjemné tělesné i psychické příznaky, které mohou mít negativní dopad na kvalitu života.
Ať už vás ženský přechod teprve čeká, nebo už ho nějakým způsobem prožíváte, podíváme se, jaké patálie s sebou může přinášet.
Jak poznat ženský přechod – 10 projevů
Změny v menstruačním cyklu
Jedním z hlavních příznaků menopauzy změna menstruačního cyklu. Cyklus zralých žen bývá mnohem méně pravidelný, takže může být o dost těžší předvídat, kdy začnete znovu krvácet. (Takže je nutné neustále kontrolovat situaci a mít při sobě nějaké menstruační pomůcky.) Nevýhodou je, že změna může nastat oběma směry, takže se interval mezi krvácením může prodloužit, stejně jako zkrátit. Krvácení také může být silnější, nebo naopak slabší.
Noční pocení
I když se mluví hlavně o nočním pocení, pravdou je, že problém se zvýšenou potivostí může přijít i během dne. V průběhu nočního pocení se poměrně často stává, že vás vzbudí ze spaní, takže můžete být unavené a můžete trpět nespavostí. Některé ženy tento problém během přechodu nemají, další ho mohou mít i několikrát za noc. Je to tedy opravdu dost individuální a nepředvídatelné.
Návaly horka
S pocením poměrně úzce souvisí návaly horka, které se mohou opět objevit jak během spánku, tak i ve dne. K návalu dochází náhle, takže je opět velmi těžké ho dopředu spolehlivě předvídat. V průběhu návalu horka a pocení dochází k zarudnutí kůže, ke zvýšenému pocitu tepla, ke zvýšené potivosti a k rychlejšímu tlukotu srdce. Nával může trvat několik vteřin, ale i několik minut. Opět se navíc může opakovat několikrát za den.
Únava
Únava nemusí být jen příznakem ženského přechodu, vyvolat ji může například dlouhodobé vyčerpání a stres. Často se o ní ale v souvislosti s přechodem hovoří. Za únavou může být propad ženských hormonů, které regulují cyklus, a které zároveň spolupracují s hormony štítné žlázy a podobně. Výsledkem tohoto koktejlu je normální úroveň energie. Jelikož ale během menopauzy dochází k poklesu hormonů, jež jsou zodpovědné za udržování cyklu a těhotenství, může se to negativně odrazit i na zvýšené únavě.
Nespavost
Únavu dál podporuje nespavost. Jedním z důvodů jejího vzniku mohou být již zmíněné noční návaly horka a pocení, které vás mohou pravidelně budit. Také ji ale může způsobovat zvýšená hladina stresu, úzkost a depresivní nálada. V případě, že problém trvá delší dobu, je moudré vyhledat pomoc.
Snížená chuť na sex
Některé ženy mají v tomto období sníženou chuť na sex. Viníkem může být snížená vzrušivost, kvůli které je sexuální styk mnohem méně uspokojivý. Tento problém by se ale mohl vyřešit, pokud partner začne klást větší důraz na předehru. Také se nemusíte bát použití hraček pro dospělé, které mohou podpořit vaši spokojenost.
Vaginální suchost
Všechno se vším souvisí. Tím spíš, že nechuť na sex může vyvolávat i další problém, kterým je vaginální suchost a vaginální atrofie, kvůli kterým vás může styk s protějškem bolet. Kromě výše uvedených tipů rozhodně není na škodu vyzkoušet kvalitní lubrikant na vodní bázi, který může problémy s vaginální suchostí snadno odstranit.
Bolest prsou
Bolest a citlivost prsou pravděpodobně znáte z období těsně před menstruací. Bohužel pro nás, bolest a citlivost je normálním příznakem přechodu, takže je důležité se na tento problém předem psychicky připravit.
Výkyvy nálad a podrážděnost
Na to, jakou máme náladu, mají velký vliv hormony. Jelikož dochází k velké změně v jejich normálním fungování, nemůžete se divit, že se cítíte sklesle, podrážděně anebo nervózně. Dokonce je pravděpodobné, že pokud jste někdy v minulosti trpěla úzkostmi a depresí, jejich projevy se během přechodu zhorší.
Přibírání na váze
Během přechodu u žen dochází i k tělesným změnám, které zahrnují ztrátu aktivní svalové hmoty a rychlejší přibírání na váze. Tuk má navíc tendenci se sdružovat na břiše, kde je všem na očích, takže si nemusíte připadat atraktivně. Hubnutí vám ještě jako bonus bude trvat delší dobu, protože s narůstajícím věkem dochází ke zpomalení metabolismu.
Jak zmírnit příznaky menopauzy?
Jak můžete vidět, ženský přechod rozhodně není procházka růžovým sadem. To ale neznamená, že pro sebe nemůžete nic udělat. Kromě snížení hladiny stresu a zdravějšího životního stylu, který by měl zahrnovat dostatek spánku, zdravý jídelníček a cvičení, můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro ženy.
Tyto doplňky stravy obvykle obsahují komplex bylinek, které podporují hormonální rovnováhu, normální úroveň energie, kvalitu spánku, sexualitu a další segmenty ženského zdraví, které dostávají v období menopauzy zabrat. Jako bonus vám mohou nabídnout i vitamíny a další živiny, které přispívají k celkovému zdraví.
V jejich složení primárně hledejte:
- Červený jetel
- Ploštičník hroznatý
- Drmek obecný
- Smldinec chlupatý
- Len setý
- Ženšen
A další látky, mezi které patří zinek, vitamín E, vitamín D, kyselina pantothenová, vitamín B6, vitamín B12 a další.
Jelikož jsou tyto doplňky stravy vhodné i pro dlouhodobé užívání, mohou vám poskytnout vítanou úlevu.
Poslední aktualizace: 29. 6. 2023