Menopauza je důležitým obdobím v životě každé ženy. Kromě toho, že dochází ke ztrátě schopnosti otěhotnět, také se s ní spojuje široké spektrum příznaků, které mohou ovlivňovat fyzické a psychické zdraví každé z nás. Jak poznat, že na vás udeřila premenopauza? A existuje nějaký jednotný věk, kdy k prvním změnám dochází?
Obsah článku
Přechod je pro mnohé ženy velkým strašákem. Zatímco jedna skupina dam je smutná, že už nikdy nezažijí těhotenství a život s miminkem, další mají obavy z návalů horka a pocení a z dalších projevů, na které má vliv strmý pokles ženských hormonů.
Do menopauzy ale neskočíme rovnýma nohama přes noc. Ve své podstatě jde o proces, který může trvat i několik let. První potíže se přitom objevují pozvolna a postupně se k nim přidávají další. Jejich intenzita může být u každé ženy různá, ale obecně se dá říct, že se většinou spíše zhoršují.
Jaké má premenopauza symptomy? A existují způsoby, které vám pomohou si od nich trochu ulevit?
Co je to premenopauza?
Premenopauza je období, které předchází příchodu menopauzy. Ve své podstatě jde tedy o čas v životě zralé ženy, kdy zatím nedochází k žádným citelnějším změnám, které by negativně ovlivňovaly její normální fungování a psychickou pohodu. Poměrně často se setkáváme i s tím, že se tomuto období říká perimenopauza. Ačkoli ženy stále menstruují, v organismu již dochází k hormonálním změnám, které vedou k přechodu.
Kdy začíná?
Tělo každé ženy funguje trochu jinak, takže neexistuje žádný konkrétní věk, kdy byste měla zaznamenat první příznaky přicházejícího přechodu. Obvykle se ale uvádí, že může jít o horizont v rozmezí mezi čtyřicítkou a padesátkou. Průměrná délka činí cca 4 roky, ale celý proces může trvat i 8 let.
Příznaky premenopauzy
Mezi symptomy blížícího se přechodu obvykle patří změna menstruačního cyklu. Nejčastěji si všimnete, že je váš cyklus mnohem méně pravidelný. U některých žen může dojít k jeho prodloužení o 7 a více dní. Za normální se ale považuje i jedna perioda za tři měsíce.
Dále si můžete všimnout:
- Vynechání periody
- Silnější, nebo naopak slabší menstruace
- Návalů horka
- Návalů pocení
- Nespavosti
- Změny nálad a psychické nepohody
- Vaginální suchosti a bolesti při styku
Každá žena ale prožívá tyto změny odlišně, takže není vyloučeno, že vám bude i v tomto období dobře, nebo že zaznamenáte zcela jiné potíže.
Jak zvládnout období před menopauzou?
K menopauze dochází, pokud jste v předchozích 12 měsících spontánně nemenstruovala. Jelikož jde ale o poměrně dlouhý proces, který klade zvýšené nároky na vaše tělo i psychiku, je moudré se na období před přechodem pořádně připravit.
Vzhledem k tomu, že můžete mít větší sklony k přibírání, doporučuje se zdravější životní styl, jehož součástí je kromě vyváženého jídelníčku i pravidelný pohyb, kterému se budete věnovat alespoň několikrát týdně. Také se snažte snížit množství stresu a dopřejte si adekvátní množství odpočinku.
Zanevřít nemusíte ani na svůj sexuální život. Například s vaginální suchostí vám pomůže kvalitní lubrikační gel, který se nebudete bát použít. Díky tomu se omezí tření a styk se obejde bez bolesti a nepříjemných pocitů.
V neposlední řadě také vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro zralé ženy, které obsahují bylinky a další látky, jež mohou zmírňovat příznaky přechodu.
V jejich složení hledejte:
- Červený jetel
- Ploštičník hroznatý
- Smldinec chlupatý
- Len setý
- Drmek obecný
- Ženšen pravý
- Zinek
A další látky, včetně vitamínu B6, vitamínu B12, vitamínu D, kyseliny pantothenové a vitamínu E.
Poslední aktualizace: 29. 6. 2023